fbpx

Botoks, czyli innymi słowy wstrzykiwanie botoksu, to jeden z najpopulaniejszych a zarazem najskuteczniejszych zabiegów kosmetologicznych wszechczasów.

Wstrzykiwana toksyna botulinowa typu A, zwana także jadem kiełbasianym, blokuje połączenia nerwowo-mięśniowe istniejące w tkankach, czego konsekwencją jest osłabienie siły mięśni. W przypadku mięśni mimicznych powoduje wygładzenie skóry i zlikwidowanie zmarszczek. Efekt jest widoczny po 3-7 dniach i utrzymuje się zazwyczaj 3-6 miesięcy.

Zabieg polega na wstrzyknięciu preparatu cieniutką igłą w miejsca wybrane przez lekarza. Zazwyczaj odbywa się to bez znieczulenia i może być związane z niewielkim dyskomfortem.

„kurze łapki”
zmarszczka między brwiami („lwia”)
zmarszczki poprzeczne czoła
migrena
bruksizm
nadpotliwość

ZASTOSOWANIE

Osoby przyjmujące suplementy witaminowe, zioła typu dziurawiec oraz leki przeciwzapalne powinny zaprzestać ich zażywania na dziesięć dni przed planowanym zabiegiem. Po zabiegu nie należy dźwigać, pochylać głowy, nie masować miejsc po iniekcji, nie przegrzewać, nie pić alkoholu, oraz nie przyjmować antybiotyków.


Mimo niesłabnącej od lat popularności tego zabiegu, nadal zdarza się, że budzi on kontrowersje. Źle wykonany, może powodować „efekt maski”.

PRZECIWWSKAZANIA

 ciąża, okres karmienia piersią
⦁ miesiączka
⦁ zaburzenia układu sercowo-naczyniowego i nerwowego
⦁ przyjmowanie leków poprawiających rytm serca
⦁ uczulenie na albuminę ludzką
⦁ choroby mięśni
⦁ zażywanie spektynomycyny i antybiotyków z grupy aminoglikozydów

ZOBACZ TEŻ