fbpx

Botoks – leczenie nadpotliwości

Botoks - lek na nadpotliwość

Nadpotliwość to wstydliwy problem, z którym według badań mierzy się ok. 2% społeczeństwa. Schorzenie dotyka wielu osób, bez względu na płeć, wiek, czy styl życia. Apteki i drogerie oferują wiele „złotych środków”, które mają pomóc w walce z problemem – antyperspiranty, chusteczki odświeżające, leki, a nawet suplementy diety. Niestety, zazwyczaj okazują się one nieskuteczne lub działają tylko miejscowo, przez kilka chwil. Jak w takim razie poradzić sobie z nadpotliwością? Toksyna botulinowa to rozwiązanie, którego szukasz. Jak wygląda zabieg i jak długo utrzymują się efekty? Dowiesz się z naszego artykułu!

Co to jest nadpotliwość?

Pocenie się jest normalną, fizjologiczną reakcją organizmu na zbyt wysoką temperaturę, czy wysiłek fizyczny. Jest to naturalny proces regulacji temperatury ciała. Jeśli jednak organizm wydziela zbyt duże ilości potu, bez wyraźnej przyczyny, mówimy o nadpotliwości – czyli po prostu nadmiernym poceniu się. Najczęściej problem ten dotyczy pach, dłoni, stóp i skóry głowy. Nadpotliwość może mieć podłoże fizjologiczne lub chorobowe.

Przyczyny nadpotliwości

  • Silny stres
  • Otyłość i nadwaga
  • Zaburzenia hormonalne
  • Cukrzyca
  • Choroby serca
  • Stosowanie używek – alkohol, papierosy, etc.
  • Podłoże genetyczne

 

Leczenie nadpotliwości botoksem

Botoks to bezpieczny produkt, wykorzystywany nie tylko w medycynie estetycznej, ale również w celach medycznych. Celem terapii jest zahamowanie pracy gruczołów potowych, poprzez wstrzyknięcie toksyny botulinowej. To jedna z najskuteczniejszych dostępnych metod walki z nadpotliwością. Preparat wstrzykiwany jest w konkretne miejsce, w którym występują gruczoły odpowiedzialne za nadmierne wydzielanie potu – to skuteczny sposób pozbycia się problemu, zamiast jego maskowania.

Przebieg zabiegu

Zabieg poprzedzony jest konsultacją, w czasie której zostaje przeprowadzony test Minora – okolica w której występuje problem z nadpotliwością, zostaje posmarowana jodyną i posypana skrobią. W miejscu występowania nadmiernie pracujących gruczołów potowych pojawiają się czarne plamy – to tam zostaje wstrzyknięty preparat, przez co trafia dokładnie tam, gdzie trzeba. Zabieg wykonywany jest bez znieczulenia, jednak przy niskiej tolerancji bólu, okolice zabiegu smarowane są kremem znieczulającym. Preparat wstrzykiwany jest w odpowiednie miejsca, w ok. 1 cm odstępach. Zabieg trwa ok. 15 – 30 minut.

Efekty

Zabieg leczenia nadpotliwości toksyną botulinową daje natychmiastowe i długotrwałe efekty. Przez kilka dni po zabiegu, okolica w której był wykonywany może być lekko zaczerwieniona, jednak jest to zupełnie normalne. Pierwsze efekty terapii widać już po kilku dniach, a wydzielanie potu zmniejsza się nawet o prawie 90%! Efekt utrzymuje się od 4-9 miesięcy, w zależności od indywidualnych uwarunkowań. Aby podtrzymać efekt, zabieg należy powtórzyć.